Infoühiskond - põhjalikud muutused (Eesti infoühiskonna arengukava 2020)

 Mida ennustati õigesti?

Eesti pakub esimese riigina maailmas virtuaalset residentsust. Hetkel on möödas e-residentsuse avalikustamisest 7 aastat ning Eesti on jätkuvalt ainuke riik maailmas, kes pakub täisväärtuslikku virtuaalset residentsust. Sarnane programm on loodud ka näiteks Leedus, kuid võrreldes Eestiga on sealsed võimalused piiratud(1). Olemuse poolest on e-residentsus suunatud inimestele, kellel on soov (sisuliselt) kodust lahkumata luua Euroopas ettevõte. See on ka põhiline vahe Eesti ja Leedu e-residentsuse vahel, Leedu programmis seda teha pole võimalik. 

Kui vaadata ennustuse teist poolt, kus mainitakse ära samasugusesse staatusesse tõusmine nagu Šveitsil on panganduses, siis see on ka enam-vähem täide läinud. Kuigi Šveitsi staatus panganduses on mõnesmõttes juba legendaarne, siis Eesti on endale sarnase eesmärgiga 'IT-riigi' sildi külge saanud. E-residentsusega seotud statistika ka kinnitab seda. Tänaseks päevaks on e-residentsust taodelnud (ja ka kätte saanud) üle 86'000 inimese 174st riigist, kes on Eestis loonud üle 16'500 ettevõtte ja 1700 uue töökoha. Kokku on E-residentsus on toonud Eestile otsest majanduslikku tulu 54 miljonit eurot(2). 


Ja mida valesti?

Haridus on muudetud IKT võimaluste mitmekesise kasutamise najal personaliseerituks. Tegemist on pigem minu isikliku arvamusega. IKT võimaluste kasutamine on tõepoolest materjali muutnud väga lihtsasti kättesaadavaks, kuid õppekava ning läbi selle lähenemine õpilastele on sama personaalne nagu see oli 10 aastat tagasi. Julgen seda väita, sest ikka veel on juhtumeid, kus õpilane jääb mõnes aines maha, sest õpetajal ei ole aega talle seda individuaalselt lahti seletada. Samuti ei ole ka muutunud väga õppekava, kus kõigile õpetatakse kõike. Minu arvates peaks ülikooli-sarnane spetsialiseerumine toimuma juba gümnaasiumis, sest selleks vanuseks on enamikel õpilastel teada, milles nad tugevad on ning mis neid huvitab.




(1) "comparing estonian and lithuanian e-residency", <https://e-resident.gov.ee/blog/posts/comparing-estonian-and-lithuanian-e-residency>
(2) "E-residentsus arvudes", <https://e-resident.gov.ee/eesti/statistika/>

Comments

Popular posts from this blog

Andmeturveː tehnoloogia, koolitus ja reeglid

Mõtteid sellest, et kuidas saada häkkeriks?

Litsentsid ja autoriõigus